Blog
Czym jest analiza mikroskopowa gruntu?
Na etapie planowania inwestycji budowlanej bardzo często wykonuje się badania gruntu. Dzięki nim można sprawdzić, czy dane warunki wodno-glebowe umożliwiają np. wzniesienie obiektu budowlanego na wyznaczonym obszarze. Prowadzone przez geologów i geotechników analizy obejmują badania bezpośrednio w terenie, ale również i w laboratoriach. W pierwszym przypadku przykładem jest analiza makroskopowa, w drugim specjalistyczna analiza właściwości próbki gruntu pod mikroskopem. Jak przebiegają takie badania?
Jakie usługi wchodzą w zakres badań terenowych?
Badania geologiczne i geotechniczne wykonuje się w celu poznania warunków wodno-gruntowych takich jak m.in. nośność podłoża, stopień zagęszczenia gruntu czy też głębokość występowania wód podziemnych. Najczęściej przeprowadza się je przed inwestycjami budowlanymi i projektowaniem studni. Można je przy tym podzielić na badania laboratoryjne i terenowe. Te pierwsze dotyczą analizy pobranych próbek w laboratoriach, z kolei te drugie odnoszą się do metod badawczych wykorzystywanych bezpośrednio w terenie. Co się do nich zalicza?
Jakie są koszty badań zagęszczania gruntu?
Ustalenie stopnia zagęszczenia gruntu jest jednym z najważniejszych parametrów, który warto poznać przed rozpoczęciem budowy. W tym przypadku mowa zarówno o budowie domów, jak i zakładów przemysłowych, magazynów czy budynków o innych przeznaczeniach. Celem badania zagęszczenia gruntu jest oszacowanie nośności podłoża, a co za tym idzie, wykluczenia ryzyka destabilizacji konstrukcji w przyszłości. Wykonanie tego badania nie jest obowiązkowe, ale warto o nim pomyśleć. Dzięki niemu można uniknąć intensywnego osiadania budynków, które prowadzi do ich uszkodzenia.
Na czym polega badanie zagęszczania gruntu?
Badania gruntów wykonuje się w różnych celach. Szczególnie ważne okazują się m.in. przed budową obiektów. Nie ma przy tym znaczenia ich przeznaczenie. Grunt, na którym ma zostać posadowiony budynek, musi spełniać określone warunki. Aby sprawdzić, czy podłoże gruntowe zniesie obciążenia i nie doprowadzi do nadmiernego osiadania obiektu budowlanego, bada się m.in. zagęszczenie gruntu. Dzięki takiemu badaniu można ocenić, czy w miarę upływu czasu nie dojdzie do uszkodzenia konstrukcji w wyniku destabilizacji podłoża. W jaki sposób weryfikuje się stopień zagęszczenia gruntu?
W jakim celu bada się grunty pod inwestycje?
Każda budowa to kosztowna inwestycja. Aby na niej nie stracić, należy rozważnie podejmować decyzje na każdym etapie realizacji swojego przedsięwzięcia. Jedna z najważniejszych kwestii, jakie trzeba rozważyć przed rozpoczęciem planowanych prac, dotyczy lokalizacji, na której zostanie wzniesiony obiekt. Na tym etapie duże znaczenie dla ograniczenia ryzyka inwestycyjnego mają badania geotechniczne gruntów danej działki. Dlaczego ich wykonanie jest ważne? Poniżej wyjaśniamy, jaki jest cel ich przeprowadzania.
Na czym polega analiza ryzyka ujęć wody?
Woda przeznaczona do spożycia powinna być dokładnie przebadana. Obecność zanieczyszczeń może być powodem zatruć pokarmowych u ludzi i zwierząt oraz zwiększa ryzyko występowania w przyszłości chorób wywoływanych przez bakterie i inne mikroorganizmy. Monitoring jakości wód podziemnych jest także obowiązkiem wynikającym z przepisów prawa wodnego nakładanym na właścicieli ujęć zaopatrujących w wodę określoną liczbę osób. W celu skontrolowania składu wody przeprowadza się analizę ryzyka ujęcia wody. O tym, jak przebiega to badanie oraz kiedy należy je przeprowadzić, piszemy poniżej.
Jaki kiedy należy obliczyć stateczność skarpy?
Trwałość i stabilność powinna definiować każdą konstrukcję budowlaną. Wpływ na to, czy obiekt spełni te kryteria, ma nie tylko jakość zastosowanych materiałów oraz doświadczenie budowlańców, ale także stabilność gruntu, na którym realizowana jest inwestycja. Zanim rozpocznie się więc prace budowlane, warto zlecić badania gruntów, dzięki którym można ocenić nośność i stabilność terenu. Jednym z podstawowych badań gruntu, jakie wykonuje się na określonych typach działek, jest obliczenie stateczności skarpy. Kiedy takie badanie okazuje się niezbędne oraz w jaki sposób się je przeprowadza? Odpowiedzi na te pytania udzielamy poniżej.